此文章來自奇摩知識+如有不便請留言告知
標題:
困難maths題2道~! (10marks)~!
發問:
please write the steps~!thx~! ^^13.In a watch shop,all items are sold at a 20% discount,and customers paying by credit card can enjoy a further 5% discount on the reduced prices.If Wendy paid $950 by credit card to buy a watch,what is the marked price of the watch?15.A computer game is marked at $320,and it is... 顯示更多 please write the steps~!thx~! ^^ 13.In a watch shop,all items are sold at a 20% discount,and customers paying by credit card can enjoy a further 5% discount on the reduced prices.If Wendy paid $950 by credit card to buy a watch,what is the marked price of the watch? 15.A computer game is marked at $320,and it is sold at a discount of 30%. (a)Find the selling price. (b)If the discount is 48% of the cost price,find the profit%. 更新: 請留意15(b)~!該題答案係12%~!請想出辦法計至12%~!thx~! ^^
最佳解答:
13. $950 / 95% / 20% or $950 / 0.95 / 0.8 or $980 / (1-0.05) / (1-0.2) = $1250 15.(a) $320 / 70% or $320 / 0.7 or $320 / (1-0.3) =457.14 (correct to 2 d.p.) (b) The cost is ($457.14 - $320) / (1-0.48) or ($457.14 - $320) / 0.52 $264.73 so the profit is $320-$264.73 = $55.27 so the profit rate is $55.27 / $320 = 17.27% 2006-12-17 17:03:39 補充: Sorry 15. should be the follow15.(a) $320 * 70%or $320 * 0.7or $320 * (1-0.3)=224(b) ($320 - $224) / 0.52=$184.62(correct to 2 d.p.)so the profit is $224-$184.62 = $39.38so the profit rate is $39.38 / $224 = 17.58%
其他解答:
15b) cost of the good = 320x0.3 /0.48 =200 profit % = (320x0.7 -200)/200|||||13,Let x be the marked price of the watch. x X (1-20%)x(1-5%)=95 x X (1-20%)=1000 x=1250$ the marked price of the watch is 1250$ 15(a) 320X(1-30%) =224$ (B)224-224X0.62/100 =85.12%|||||Q13. Let the marked pice of the watch is $P P x (1-20%) x (1-5%) = 950 0.8P = 950 / 0.95 0.8P = 1000 P = 1000 / 0.8 P = 1250 Therefore, the marked price of the watch is $1250 Q15. (a) The selling price = $320 x (1-30%) = $224 (b) If the discount is 48%, the selling price = $320 x 52% = $166.4 Therefore, the % of profit = ($166.4 - $320) / $320 x 100% = -48%|||||13) Let x be the marked price of the watch. (1-20%)(1-5%)x = 950 0.76x = 950 x = 1250 The marked price of the watch is $1250. 15a) Selling price = 320 X (1-30%) = 320 X 0.7 = $224 15b) I don't understand the qu. It is a bit strange.A9A39959EDCC7BE3